18. ročník: Čelkovice 2019

18. ročník: Čelkovice 2019

Veteráni Čelkovice:

Jestliže jsme před rokem psali o prosluněných Čelkovicích, letos by bylo na místě dát do nadpisu Čelkovice větrné a zmoklé. Ano, počasí které provázelo osmnáctý ročník setkání historických vozidel Veteráni Čelkovice, negativně zasáhlo do programu celého dne. Podle počtu startujících ovlivnilo také chuť tradičních účastníků podívat se po roce opět do Tábora a projet se po cestách v jeho okolí. A to přesto, že v den uzávěrky čítala startovní listina obvyklých 170 zájemců o start. Déšť ale udělal své, a tak se nakonec u táborské průmyslovky sešlo "pouze" 101 řádně zaregistrovaných posádek.

Pořadateli vymezená trasa byla rozdělena do dvou etap. Dopolední část obsahovala soutěžní jízdu do vrchu čelkovickými serpentinami, tentokrát ovšem prodlouženou na trojnásobek, protože konec měřeného úseku se nacházel až na Větrovech přímo pod rozhlednou Hýlačka. Etapa odsud pokračovala do Želče, kde na účastníky čekala nejen průjezdní kontrola, ale také prohlídka vyhlášeného muzea zemědělské techniky. Tato zastávka byla zvolena záměrně, protože se zemědělskou tématikou se všichni během dne setkali ještě dvakrát.

Ještě před dojezdem do cíle dopolední části absolvovali startující druhý měřený úsek na asfaltové části cyklokrosové trati v táborském areálu Komora. Zde se stejně jako v Čelkovicích sbíraly trestné body za nedodržení předepsané průměrné rychlosti, k nimž mohla ještě přibýt penalizace za opominutí průjezdní kontroly. Do celkového vyhodnocení v tu chvíli ale ještě bylo daleko.

Po obědě vyrazily posádky znovu na trať, aby zdolaly téměř 50 kilometrů soutěžní jízdy po tak zvané severní smyčce. Ta vedla pro změnu z Tábora směrem na Sudoměřice, dále pak do Mladé Vožice a zpět do Tábora přes statek zemědělské školy. Zde musely projet dalšími dvěma kontrolními stanovišti, než se vrátily do areálu Komora. Jeho velkorysý prostor pro tento rok poskytl azyl všem soutěžním strojům, protože přístupové cesty do táborského historického centra procházejí zásadní rekonstrukcí a průjezd na obvyklé místo závěrečného ceremoniálu na Žižkově náměstí by byl příliš komplikovaný.

Také na Komoře byla k vidění zemědělská technika, protože právě jí byl věnován letošní doprovodný program. Slavnostní průjezd cílovou bránou osladili pořadatelé posádkám chutnými koláčky. Pak už zbylo jen chvíli počkat na slavnostní vyhlášení výsledků, jejichž souhrný přehled po kategoriích včetně konečného pořadí Jihočeského poháru najdete v přílohách pod článkem.